Koučingas moterims | Kaip tinkamai formuluoti tikslus?
338
post-template-default,single,single-post,postid-338,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-14,qode-theme-starflix,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

Kaip tinkamai formuluoti tikslus?

Kaip tinkamai formuluoti tikslus?

Kodėl naudinga keltis tikslus?

 

Man labai patiko kažkur girdėtas posakis: „Tikslai – tai svajonės su kojomis“.

Tikslų išsikėlimas yra tavo sėkmės pamatas. Tikslai mums padeda sutelkti dėmesį ties tuo, ko norime, ko siekiame. Neturėdamos tikslų, priešingai, dažniau galvojame apie tai, ko nenorime.
Kaip tau lengviau keltis ryte, kai galvoji:
a) kaip nenoriu keltis,
b) kaip noriu laiku atvykti į darbą?

Tikslai mums padeda nenukrypti nuo kelio, augti bei keistis, siekti vis daugiau ir gyventi vis geriau.
Ar pastebėjai, kad pasiekus tikslą, atsiranda pasitenkinimo jausmas ir tarsi su nuostaba balsas viduje kužda: „Aš galiu!“? Po kiekvieno įgyvendinto tikslo, plečiasi akiratis, auga mūsų savivertė bei pasitikėjimas savimi.
Tikslai skatina judėti pirmyn. Kasdieną nesąmoningai mes savo galvoje formuojame didelius bei mažus tikslus, pavyzdžiui: išgerti kavos, apmokėti sąskaitas, nuvažiuoti į darbą. Tai atliekame visiškai automatiškai ir dažnai net nepastebime. O jeigu tai darytume sąmoningai? Tuomet geriau valdytume savo gyvenimą ir efektyviau siektumėme to, ko norime. Tikslai padeda įgyvendinti
svajones!

Du pagrindiniai klausimai

Visuomenė, mokytojai, draugai, tėvai, bendradarbiai ir visi kiti bando mums padiktuoti savo tikslus: gerai mokykis, gauk gerą darbą, pasiimk paskolą, nuspirk butą, sukurk šeimą ir t.t. Tačiau jų norai ne visada sutampa su mūsų ir, deja, ne visada mes tai atpažįstame.
Išsikėlus tikslą, svarbu, kad jis būtų tavo pačios, o ne primestinis.

Tam, kad pasitikrintum, ar tai tikrai tavo tikslai, užduok sau du klausimus:
Ko aš noriu? Apibrėžk tiksliai ir detaliai tai, ko nori būtent tu. Ne tavo šeima, ne bendradarbiai, ne visuomenė – o tu. Kaip tu gausi tai, ko nori, jei nežinosi, kas tai yra?

Kodėl man tai yra svarbu? Ką man tai duoda? Tai yra priežastis, kuri padės tau judėti į priekį, kai norėsi viską mesti.

Tikslų formulavimas pagal S.M.A.R.T. metodiką

Kad tikslai būtų mums naudingi ir efektyvus, juos reikėtų teisingai suformuluoti. Specific (specifiniai, tikslūs) – kuo tiksliau ir aiškiau suformuluosi tikslą, tuo lengviau bus jį pasiekti.
Measurable (išmatuojamas) – kaip žinosi, kad jau tikslą pasiekei? Kaip matuosi pažangą? Tikslas turėtų būti išmatuojamas apčiuopiamais rezultatais, skaičiais ir turėti jam tinkamus kriterijus, pvz.: tam tikra suma pinigų, tam tikras skaičius klientų, tam tikras laikas su šeima ir t.t.
Achievable (pasiekiami) – svarbu, kad tikslai būtų pasiekiami ir nevarytų tavęs į neviltį. Jei tikslas atrodo per daug didelis, gal pradžioje geriau sugalvoti mažesnį, tarpinį tikslą?
Realistic (realistiniai) – nerealius tikslus yra nerealu pasiekti. Aš irgi noriu, kad pasaulyje būtų taika, bet vargu, ar man pavyks tai įgyvendinti. Tačiau taika mano viduje yra visai realus tikslas.
Time (apibrėžti laike) – kai nustatai savo tikslui laiko ribą, smegenys pradeda veikti taip, kad padėtų tau jį įgyvendinti. Tikslas be laiko arba su fraze „kada nors“, yra labiau panašus į norą. Nustačius konkrečią datą, kurią vėliau gali keisti, atsiranda planavimo elementas, kuris paskatina susikaupti ir neatidėlioti.

Tikslus rekomenduojama rašyti esamuoju laiku (tarsi jis jau yra įvykęs) ir teigiama formuluote, aprašant kuo daugiau detalių.

PAVYZDYS

Pagal SMART metodiką užrašytas tikslas: Šių metų sausio 25 d. aš kiekvieną vakarą preleidžiu kokybišką laiką su savo vaikais, skirdama jiems visą savo dėmesį mažiausiai 1 val. per dieną. Kai grįžtame iš darželio, padedu savo telefoną, pamirštu kasdienius darbus, sutelkiu savo mintis ties tuo, kas vyksta dabar su vaikais, ir mes gerai praleidžiame laiką kartu.

Geriausia, kai tikslas yra įkvepiantis ir sukuriantis iššūkį. Iššūkis, kad ir labai mažas, padeda išjudėti iš komforto zonos. Iššūkiai daro mūsų gyvenimą įdomesnį ir suteikia didesnį pasitenkinimą, kai tikslas yra pasiektas. Tad išsikelk sau tikslus, kurie būtų ne per lengvi ir ne per sunkūs.

Įkvepiantis tikslas labiau motyvuoja jo siekti. Pavyzdžiui, tavo tikslas yra grąžinti skolas. Ar tokia formuluotė yra įkvepianti? O jeigu ją pakeistum? Vietoj „grąžinti skolas“ sakytum „noriu būti laisva nuo skolų“ arba „noriu išmokti tinkamai tvarkyti savo finansus“, „noriu pajausti lengvumo jausmą, kai paskutinė skola bus grąžinta“.

Įjunk savo vaizduotę, pasirašyk kelis savo tikslo variantus ir išsirink labiausiai įkvepiantį.

Apdovanojimas

Po kiekvieno pasiekto tikslu rekomenduojama save apdovanoti, palepinti. Tai gali būti daiktas ar ilgai lauktas malonumas.

Ar galima keisti jau nustatytus tikslus?
Žinoma, juk tai tavo tikslai!

Žymos:
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Nori profesionalaus užsiėmimo?